Yeni nesil sosyal kütüphane

Nöbetçi Kütüphane

Nöbetçi Kütüphane teknoloji, sanat ve etkinlikle güçlendirilmiş yeni nesil sosyal kütüphanedir. Nöbetçi Kütüphane’de ders çalışabilir, kitap okuyabilir, hayal kurabilir ve dilediğinde hayallerini gerçekleştirmek için topluluktan destek isteyebilirsin.

HAYALİNİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

Nöbetçi Kütüphane'de gerçekleştirmek
istediğin bir hayal mi var?

Sevgiyle Sorulan Sorular

NK HANGİ SAATLERDE AÇIK?
Nöbetçi Kütüphane sabah saat 10:00’dan gece saat 02:00’ye kadar açık kalan bir kütüphane. Okumayı ve kütüphaneleri seven herkes için fırsat eşitliği yaratmak adına geceleri de açığız.

SESSİZ KALMAM GEREKİR Mİ?
NK, geleneksel kütüphanelerin aksine çalışma sınırları içerisinde ses yapılmasına izin verilen bir yer. Okurlar arası etkileşimi güçlendirmek için ses yaptığımız, birlikte oyun oynayıp sohbet ettiğimiz ve hayal kurduğumuz zamanlar oluyor. Sen de topluluğu ilgilendirdiğini düşündüğün her şeyi sesli olarak dile getirebilirsin. Hayallere, birlikteliğimize, yeni yolculuklara anlam ve ilham verdiğini bildiğimiz için müzik dinlediğimiz de oluyor.  Sözlerimi geri alamam… yazdığımı baştan yazamam… şimdiiii olduğu gibi:)

NK’DA BİR ŞEYLER YİYEBİLİR MİYİM?
Kafe alanında yiyecek ve içecek bir şeyler bulabileceğin için dışarıdan yiyecek ve içecekle girilmez. Nöbetçi Kütüphane’de Ortak Mutfak kültürü var. Toplulukla paylaşmak için sen de ev yapımı olarak hazırladığın kek, kurabiye ve pastayı getirebilirsin. Sağlıklı beslenme adına ortak mutfağa yine meyve bırakabilirsin. NK ekibinin izni olmadıkça farklı yiyeceklerle NK’ya girilmez.

EŞYALARIMI MASADA BIRAKABİLİR MİYİM?
Okuma ve ders çalışma saatleri dışında masada eşyalarını bırakıp gidemiyorsun. Yemeğe giderken eşyalarını kaldırman gerekir. Sen kaldırmasan da bir okur ya da NK’daki Kütüpyıldızları başka bir okura yer açmak için kaldırabilir. 

NK’DA ETKİNLİKLER ÜCRETLİ Mİ?
Yıl içerisinde atölye çalışmaları, eğitimler, söyleşiler ve konserler gerçekleştiriyoruz. Etkinlikler ücretliyse önceden belirtiyoruz. NK’da etkinliklerin çoğu armağan ekonomisi mantığıyla, kar amacı gütmeden yapılıyor. Etkinlik maliyetini karşılayabilmek için para toplanıyor. Ücretsiz olan etkinlikler için gönlünden ne koparsa kumbaramıza atarak destek olabilirsin. Böylece bir başka etkinliği çok daha hızlı planlayabilmemiz için bize katkı sağlamış olursun.

NASIL DESTEK OLABİLİRİM?
NK’ya uğrayıp kitap okuyabilirsin, üye olabilirsin. Bizim için bir etkinlik ve eğitim düzenleyebilirsin. Okumayı sevenlere bizden bahsedebilirsin. Etkinliklerimize katılabilirsin. Kitaplarını bizden satın alabilirsin. Nöbetçi Kütüphane’ye üye kazandırabilirsin, dostlarına NK üyeliği armağan edebilirsin. Senin aklında ne var?

KİTAP BAĞIŞLAYABİLİR MİYİM?
Elbette 🙂 Kitapları zaman içerisinde okurlara armağan edebilir ya da ihtiyacı olan başka kurumlara senin adına ulaştırabiliriz. Nöbetçi Kütüphane’de raf alanımız sınırlı, bağışladığın kitapları başkalarına armağan edebilme hakkımız varsa kitapları hemen getir! Dilersen biz de uğrayıp alabiliriz, NK takımından biriyle iletişim bilgilerini paylaşman yeterli.

ÖDÜNÇ KİTAP ALABİLİR MİYİM?
Nöbetçi Kütüphane’den ödünç kitap almak için yıllık 50 TL ödeyerek bir Okur Kartı çıkartabilir ve basit bir üyelik işlemi sonrasında ödünç kitap almaya başlayabilirsin. Ödünç aldığın kitapları herhangi bir NK şubesine bir ay içerisinde bırakabilirsin. Aynı anda en fazla kaç kitap ödünç alabileceğine de sen karar verebilirsin. Okuma söz konusu olunca sınırlamaları sevmiyoruz. 

Kütüpyıldızı Olarak Ekibe Katılmak İster misin?